Permakultúrny dizajnérsky projekt
V apríli 2015 som sa zaregistroval na online úplný permakultúrny dizajnérsky kurz konaný v angličtine. Prešiel som množstvo hodín videí, spracoval som permakultúrny dizajnérsky projekt a po úspešnom dokončení kurzu som získal certifikát. Týmto som získal aj oprávnenie vyučovať Základné permakultúrne kurzy pod slovenskou permakultúrnou organizáciou - Permakultúra SK.
Práve uvedený permakultúrny dizajnérsky projekt Vám tu uvádzam ako ukážku možností. Tento projekt je spracovaný na mojom vlastnom pozemku a bude sa v najbližších rokoch aj postupne realizovať.
Legenda pod obrázkom.
Legenda:
-
prístupová cesta
-
dom
-
susedný pozemok
-
prístrešok
-
tepelné čerpadlo
-
skleník
-
terasa
-
nádrž na dažďovú vodu
-
králikáreň
-
svah
-
kvetinové záhony
-
chodník
-
bylinková špirála
-
vyvýšený záhon
-
zeleninový záhon – kľúčová dierka
-
záhradný domček na náradie
-
prístrešok pre ovce
-
kurín
-
prístrešok pre kačky
-
jazierko
-
kompostér
-
zeleninový záhon
-
les pre palivové drevo
-
ovocný sad
-
starý orech
-
stará slivka
-
stará čerešňa
-
studňa
-
záhon malého ovocia
-
stará breza
-
parenisko
Aký je zámer projektu?
Tento projekt má za cieľ úpravu nepoužívaného môjho súkromného pozemku, kde staviam rodinný dom a kde budem bývať po dostavbe domu. A táto úprava je aj pre začiatok mojej budúcej malej farmy v permakultúrnom dizajne. Tento projekt je v malej dedine na Slovensku (počet obyvateľov cca 300).
Aké problémy sú riešené v projekte?
Problémy v tomto projekte:
-
Na niekoľkých častiach pozemku je veľa stavebného odpadu (väčšina bude presunutá alebo opätovne využitá)
-
Väčšina pozemku je vo svahu (rozdiel medzi najvyšším a najnižším bodom je cca 4 metre - čiastočne využité v projekte)
-
susedné pozemky sú nepoužívané (problémy s "burinou")
Kto sú zúčastnené strany?
Zúčastnené strany sú ja a moja priateľka. Čiastočne je účastník aj sused z jednej strany, ale jeho pozemok je neudržiavaný (na tejto strane bude nový plot).
Prečo si si vybral tento projekt?
Vybral som si to, pretože tu chcem žiť a táto oblasť je veľmi tichá a rozmanitá.
Aký je tvoj konečný cieľ alebo zámer?
Konečný cieľ je vytvoriť oblasť pre začiatok mojej malej farmy a vytvoriť ukážkový permakultúrny pozemok pre záujemcov o permakultúru.
Vysvetli ako Etický princíp 1: Starostlivosť o Zem aplikuješ vo svojom projekte
V tomto projekte zveľaďujem starý nepoužívaný pozemok a pripravujem pozemok na lepší život pre viacero zvierat (lepšie podmienky pre hmyz, malé divoké zvieratá, vtáctvo a hospodárske zvieratá).
Vysvetli ako Etický princíp 2: Starostlivosť o ľudí aplikuješ vo svojom projekte
Starostlivosť o ľudí tu je o bývaní, pestovaní zeleniny a ovocia. A po čase bude tento pozemok ako tréningové územie pre záujemcov o permakultúru.
Vysvetli ako Etický princíp 3: Zdieľanie aplikuješ vo svojom projekte
Počas projektu budem zdieľať vlastné vedomosti o permakultúre s ďalšími ľudmi, ktorí žijú v susedstve a s ďalšími ľudmi, ktorých to zaujíma.
Vysvetli ako Princíp 1: Pozorovanie a komunikácia aplikuješ vo svojom projekte
Časti projektu spolupôsobia navzájom. Hospodárske zvieratá pomáhajú starostlivosťou o pôdu a pôda prináša jedlo ľuďom, hospodárskym zvieratám a divokým zvieratám (vtákom, hmyzu, plazom...). V spolupráci súčastí sa eliminuje ľudská práca na pozemku (samozrejme nie úplne).
Vysvetli ako Princíp 2: Zachyť a udrž energie aplikuješ vo svojom projekte
Pozemok v tomto projekte je rozdelený na viacero zón podľa využitia a potreby starostlivosti. Zobral som do úvahy sklon pozemku. Vedľa domu je skleník, bylinková špirála a oblasti s hospodárskymi zvieratami - zajace, ovce, sliepky a kačky. Na druhej strane pozemku je umiestnená zeleninová záhradka, ovocný sad a palivový les. Voda je zo studne, z nádrží na zber dažďovej vody a z obecného vodovodu.
Vysvetli ako Princíp 3: Získanie výnosu aplikuješ vo svojom projekte
Viacero súčastí v projekte prináša niekoľko druhov výnosov. Napríklad sliepky - vajcia, mäso, perie, trus, starostlivosť o pôdu atď. Zo zeleniny a ovocia majú výnosy ľudia, hospodárske zvieratá a rovnako aj divé zvieratá. Preto používam viacero častí, ktoré prinášajú viaceré výnosy.
Vysvetli ako Princíp 4: Sebaregulácia a spätná odozva aplikuješ vo svojom projekte
Sebaregulácia je dôležitá časť projektu. V sade, v palivovom lese a v oblasti pre sliepky, kačky a ovce som začal proces, kde bude príroda pokračovať sama a so zvieratami bude udržiavaná a bude prinášať výsledky pre ľudí, zvieratá a samozrejme aj prírodu.
Vysvetli ako Princíp 5: Použi a zhodnocuj obnoviteľné zdroje aplikuješ vo svojom projekte
V tomto projekte používam pár častí a oblastí, kde budem zhromažďovať nejaké zdroje z prírody ako drevo a vodu, ktoré budem využívať v budúcnosti. Vodu z hornej časti pozemku budem zbierať v jazierku pre kačky a používať pre polievanie niekoľkých častí na pozemku, napr. záhony a nižšie umiestnené kvetinové záhony.
Vysvetli ako Princíp 6: Nevytváranie odpadu aplikuješ vo svojom projekte
Väčšina odpadu z domu budem znovu používať na kompostovanie alebo krmivo pre hospodárske zvieratá. Odpad z pozemku budem recyklovať ako mulč alebo na kompost a čiastočne opätovne používať na pozemku.
Vysvetli ako Princíp 7: Dizajn od vzoru k detailu aplikuješ vo svojom projekte
V tomto projekte používam niekoľko vzorov ako špirála, cik-cakový vzor pre sad a zákony tvaru kľúčová dierka. Hranice pozemku sú využité pre kvetinové záhony a záhony s drobným ovocím.
Vysvetli ako Princíp 8: Integrácia skôr ako segregácia aplikuješ vo svojom projekte
Integrácia je v projekte vo viacerých oblastiach - oblasť s hospodárskymi zvieratami a v kvetinových a zeleninových záhonoch. Používam skupiny zvierat s rastlinami a stromami vo vzájomnej spolupráci. Spolu majú lepšie výsledky ako samostatne.
Vysvetli ako Princíp 9: Používanie malých a pomalých riešení aplikuješ vo svojom projekte
Tento projekt bude realizovaný s ručným náradím a s malými zariadeniami. Oblasti pre zvýšenie kvality budú mulčované pre zaistenie lepších podmienok pre rast a s pomocou hospodárskych zvierat budú zabezpečené pred škodcami. Krok za krokom budú rásť a budú stále menej a menej závislé od ľudskej starostlivosti.
Vysvetli ako Princíp 10: Použitie a zvýšenie rozmanitosti aplikuješ vo svojom projekte
Rozmanitosť je dôležitá pre každý permakultúrny projekt. V tomto projekte som využil množstvo druhov rastlín, stromov, zeleniny, ovocia, byliniek a zvierat, ktoré vzájomne spolupracujú. Takto je zabezpečená rozmanitosť na dlhé roky pre ľudí, zvieratá, vtáky a hmyz.
Vysvetli ako Princíp 11: Využitie hraníc a zhodnotenie okrajov aplikuješ vo svojom projekte
Hranice tohto projektu sú hranice so susedmi, ale aj pre rôzne oblasti so zvieratami a pre ľudské aktivity. Hranice sú tiež limitované svahmi na pozemku.
Vysvetli ako Princíp 12: Kreatívne využitie a odpoveď na zmeny aplikuješ vo svojom projekte
V tomto projekte používam niektoré súčasti, ktoré sú na pozemku už teraz, ale bez aktuálneho využitia. Je to množstvo kameňa, rôzne druhy rastlín a stromov a tiež používam staré múry pôvodného starého domu, ktorý bol asanovaný, ale časti stien boli zachované ako spomienky a pre ďalšie využite - napr. jedna zo stien bude použitá ako vyhrievanie pre parenisko, ktoré bude pred ňou (južná strana pozemku).
Aký je rozpočet pre každú fázu projektu a pre celý projekt?
Realizáciu tohto projektu som rozdelil na tieto časti s prislúchajúcim rozpočtom:
-
Vyčistenie celého pozemku – 500 Eur
-
Oplotenie okolo celého pozemku – 1 000 Eur
-
Spevnenie svahov – 1 500 Eur
-
Rastliny, stromy, zvieratá – 400 Eur
-
Ostatné položky (hospodárske budovy a ostatné drobné časti) – 300 Eur
Rozpočet na celý projekt je približne 3 700 Eur.
Vysvetli tvoj dizajnovací proces:
-- Vrátane tvojej analýzy, zón a sektorov a tvojho štúdia.
-- Aké otázky si sa pýtal?
-- Aké prekvapenia ťa stretli?
-- Ako plánuješ implementovať tvoj projekt (kde/kedy/ako)?
-- Čo sa musí stať pred každou implementáciou častí?
-- Ako plánuješ testovať tvoje riešenia? Vysvetli tvoje spätné väzby.
-- Aký časový rámec máš?
Myšlienky ohľadne dizajnu začali približne v decembri 2014, keď som začal študovať permakultúru. Teraz mám nejaké skúsenosti z niekoľkých malých projektov s Permakultúrou SK a tieto skúsenosti som využil v tomto dizajne.
Tento pozemok mám vo vlastníctve cca 4 roky a celý čas sledujem všetky procesy v tejto oblasti (čo a ako rastie, kde a ako dlho svieti slnko, dážď, divoké zvieratá - tiež drobné zvieratá a hmyz...).
Celý pozemok je rozdelený na zóny podľa potrieb - zóny, ktoré musia byť navštevované denne a zóny, ktoré sú navštevované podľa potreby. Sektory na pozemku sú relatívne v poriadku, nebezpečenstvo požiaru a povodne je minimalizované svahom a susedstvom.
Otázkami umiestnenia jednotlivých súčastí som sa zaoberal od decembra 2014 a musel som sa rozhodnúť o umiestnení hospodárskych zvierat, pretože jednu časť pozemku mám iba cca 6 mesiacov (toto mi pomohlo s rozhodovaním).
Tento projekt bude implementovaný potom, ako sa sem presťahujem a budem tu žiť. Očakávam, že to bude v roku 2017. S týmto projektom mi pomôžu aj kolegovia z organizácie Permakultúra SK a ďalší priatelia. Budem ho realizovať po častiach, ktoré boli popísané v časti ohľadne rozpočtu.
Verím, že toto rozmiestnenie súčastí z tohto projektu bude súhlasiť s požiadavkami rastlín a hospodárskych zvierat.
Predpokladám, že tento projekt bude zrealizovaný do jedného roka od začiatku realizácie.
Projektové skúsenosti:
-- Čo fungovalo a čo nefungovalo v rámci všetkých skúseností?
-- V spätnom pohľade, aké zmeny (ak nejaké) by si urobil?
Počas projektu bolo všetko v rámci mojich očakávaní. Funkčnosť dizajnu skontrolujem v rámci implementácie a následným pozorovaním. Verím, že všetko bude v poriadku nebude potrebné robiť väčšie zmeny.
Ďalšie kroky: Čo plánuješ robiť s týmto projektom v budúcnosti (ak niečo)?
Keď dokončím implementáciu tohto projektu, chcem ponúknuť tento pozemok záujemcom o permakultúru a rozvíjať tento projekt. Plánujem v budúcnosti dokúpiť neďaleké pozemky a rozšíriť moju farmu. Chcel tu chovať kone a nejaké vtáctvo.
Poznámka:
názvy etických a permakultúrnych princípov vychádzajú z môjho prekladu z anglických originálnych názvov a preto nie sú rovnaké s vyučovanými názvami uvádzanými na slovenských a českých kurzoch.