Asanácia starého domu

 
 

Podľa historických záznamov z obce bol tento dom zrejme postavený v roku 1869, keď sa do obce prisťahovali vo veľkom Nemci, ktorí odišli kvôli kríze na Slovensko a postavili väčšinu nemeckých domov v dedine. 

 

Keďže dom bol už dlho neobývaný a zanedbaný, bol dávnejšie vyhlásený statikom za životu nebezpečný a určený iba na demoláciu. Majiteľ sa ho rozhodol zbúrať a na inom mieste na pozemku postaviť nový rodinný dom.

 

Po získaní povolenia na demoláciu sa začalo s demolačnými prácami. Všetky práce boli robené ručne s bežným stavebným náradím (bez elektrických). Nepoužila sa žiadna ťažká technika. Z dôvodu nebezpečenstva zranenia pri búraní pracovalo iba nevyhnutné množstvo ľudí, zväčša iba ja s 1 pomocníkom. Celá hlavná demolácia prebehla do 3 mesiacov, potom sa už iba začisťovali priestory a upratovali sa upotrebiteľné veci z búraniska. Celá asanácia prebehla v roku 2013.

 

Dom mal rozmery 10 x 20 metrov. Tretina domu bola maštaľ. Smerom k zadnej časti bol dom umiestnený vo svahu (rozdiel vpredu a vzadu - jedno podlažie). Na prízemí bola chodba (pôvodne izba s kachľami), 2 obytné izby, kuchyňa a 2 úžitkové miestnosti (v jednej z nich vstup na povalu, v druhej schody do sýpky zo zadu domu). Zo zadu domu bola pivnica, sýpka a vchod aj do maštale.

 

Materiály - obyčajná a hlinená tehla, drevo a pri neskorších úpravách sa spevnili preklady nad oknami a spodná časť maštale železobetónom. Inak bol dom bez základov, v predných izbách podlaha iba z drevených dosiek na trámoch. Bez inžinierskych sietí (v minulosti bola zavedená iba elektrika).

 

Fotky zo začiatku sú z prvotných obhliadok na jeseň a potom pri prvých prípravách (odstraňovanie stromov, zeliny a pod.) cez zimu.

 

 

Foto dokumentácia

 

Našiel som fotku z historických čias

 

 

Takto to vyzeralo na začiatku všetkých prác

 

 

 

 

 

 

 

 

 "Menšie" praskliny

 

 

Začiatok demolácií

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menší neporiadok v maštali, ktorá bola súčasťou domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pivnica pod domom

 

 

 

 

 

Dom zrovnaný so zemou... Bočné a zadný múr čiastočne zostali stáť, keďže na mieste pôvodného domu je teraz navezená zemina a bude sa to v budúcnosti využívať ako úžitková záhrada.

 

 

 

 

Vyhľadávanie

© 2023 Všetky práva vyhradené. Aktualizácia 12. mája 2023.

Vytvorené službou Webnode